ИСКРА СВЕТА

 

Основні випадки ураження електричним струмом

автор теми С.Б.Кравцова, старший викладач ВПУ-7 м.КременчукаОСНОВНІ ВИПАДКИ УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

 

Людина потрапляє під дію електричного струму:

1)    у разі випадкового дотикання до струмопровідних частин електроустановки або наближення до цих частин на неприпустимо близьку відстань;

2)    під час виникнення в електроустановці аварійного режиму (ушкодження ізоляції, обрив проводів тощо).

Аналізуючи умови виникнення електричного кола через тіло людини, розрізняють безпосередній контакт людини зі струмопровідними частинами і опосередкований. Непрямий контакт настає під час пробою ізоляції на корпусі обладнання. Найчастішим і найхарактернішим випадком дотикання людини до струмопровідних частин є однофазне дотикання.

Важливе значення для оцінки небезпеки ураження електричним струмом має тривалість дії струму на організм людини. Чим довше діє струм на огранізм , тим більшою є імовірність важкого або смертельного наслідку його дії. Короткотривалий (кілька сотих секунд) вплив навіть значного струму 0,1 А може не мати важких наслідків. На небезпеку ураження людини електричним струмом впливають також такі чинники виробничого середовища, як температура повітря в приміщенні, вологість повітря, запиленість та наявність хімічно активних домішок.

         Зволоження одягу і взуття внаслідок потовиділення значно знижує опір шкіри на ділянці включення людини в електричну мережу. А підвищення вологості повітря , окрім того ще й знижує опір ізоляції електроустановки, що є одним із важливих чинників електронебезпеки.

         Запиленість повітря, особливо струмопровідним пилом сприяє переходу напруги на не струмопровідні частини електроустановки, що підвищує небезпеку електротравми.

 

 

Під електротравмою розуміють травму, яка викликана дією електричного струму чи електричної дуги.

 

 

Особливості електричних травм:

-         захисна реакція організму появляється тільки після попадання людини під напругу, тобто тоді, коли струм вже протікає через його організм;

-         струм діє не тільки в місцях контакту з тілом людини та на шляху проходження через організм, але й визиває рефлекторну дію, яка проявляється  в порушенні нормальної діяльності серцево-судинної та нервової системи, дихання тощо;

-         електротравму людина може отримати як при безпосередньому контакті зі струмопровідними частинами, так і при враженні кроковою напругою або через електричну дугу.

Дія електричного струму на живі організми

 

Електротравматизм порівняно з іншими видами виробничих травм складає невеликий відсоток, але по кількості травм з важкими, та особливо летальними, наслідками займає одне з перших місць. Найбільше число електричних травм (60% - 70%) відбувається при роботі з електричним обладнанням напругою до 1000 В. Це пояснюється широким розповсюдженням такого електричного обладнання та порівняно низьким рівнем електротехнічної підготовки лиць, які їх експлуатують. Електричне обладнання напругою більше 1000 В обслуговується спеціально навченим персоналом, є недосяжним для пересічного громадянина, що обумовлює меншу кількість електротравм.

          

 

Головні чинники враження електричним струмом:

 

  1. клас приміщення за ступенем безпеки враження електричним струмом;
  2. сила враження;
  3. опір людини;
  4. сила струму;
  5. величина напруги;
  6. тривалість дії струму;
  7. шлях проходження через тіло;
  8. вплив навколишнього середовища.

 

 Дія електричного струму на організм людини

-                     термічна дія характеризується нагрівом тканей, опіками;

-                     електролітична дія характеризується розкладанням органічних рідин, втому числі крові;

-                     біологічна дія електричного струму проявляється в порушенні біоелектричних процесів та супроводжується подразненням та збудженням живих тканей та скороченням м’язів.

 

 

Головною небезпекою електричного струму є те, що його неможливо визначити за допомогою зору, слуху та за запахом!Обновлен 19 мар 2017. Создан 27 апр 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником