ИСКРА СВЕТА

 

ОХОРОНА ПРАЦІ ЖІНОК ТА ПІДЛІТКІВ

автор теми С.Б.КравцоваОХОРОНА ПРАЦІ ЖІНОК ТА ПІДЛІТКІВ

 

Законодавство про працю встановлює рівні права жінки і чоловіка у трудових відносинах (при прийомі на роботу, в оплаті праці), але, враховуючи фізіологічні особливості жіночого організму, соціальну роль матері, передбачає пільги для працюючих жінок.

Законом України «Про охорону праці» забороняється застосовувати працю жінок на важких роботах і роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних фізичних роботах, а також залучати жінок до піднімання і переміщення вантажів, маса яких перевищує встановлені граничні норми.

Багато пільг надає держава вагітним жінкам і жінкам, які мають неповнолітніх дітей. Так, забороняється залучати вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років, до нічних, понаднормованих робіт, робіт у вихідні дні, направляти їх у відрядження.

Враховуючи фізичні, фізіологічні, психологічні особливості, властиві неповнолітнім, Закон надає їм додаткові гарантії у сфері трудової діяльності. Закон забороняє застосування праці неповнолітніх на важких роботах і на роботах у шкідливих або небезпечних умовах праці, а також на підземних роботах. Порядок трудового і професійного навчання неповнолітніх професій, пов'язаних із цими роботами, визначено у відповідному Положенні, затвердженому Держнаглядохоронпраці.

Забороняється також залучати неповнолітніх до піднімання і переміщення вантажів, маса яких перевищує встановлені граничні норми.

Усі особи молодше 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові. Медогляд проводиться за рахунок підприємства.

Законодавством про працю неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються до повнолітніх. Це означає, що вони мають право самостійно укладати трудові договори, розпоряджатися заробітною платою, звертатися до судових та інших органів за захистом своїх прав та інтересів тощо.

Законодавство забороняє також залучати осіб, молодших 18 років, до нічних і понаднормованих робіт, праці у вихідні дні.

Для неповнолітніх встановлюється скорочена тривалість робочого часу:

>    для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень; 

>    для осіб віком від 15 до 16 років (учні віком від 14 до 15 років, які
працюють у період канікул) — 24 години на тиждень.

Прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років не допускається. Проте, як виняток, можуть за згодою одного з батьків або особи, що його замінює, прийматись на роботу особи, які не досягли п'ятнадцяти років. З метою підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх навчальних закладів для виконання легкої праці, що не завдає шкоди здо­ров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює. Для неповнолітніх норми виробітку встановлюються так само, як і для дорослих робітників, пропорційно скороченому робочому часу.

Для молодих робітників, які приходять на підприємство після закінчення школи, ПТНЗ, курсів, а також для тих, котрі пройшли навчання безпосередньо на виробництві, можуть затверджуватися знижені норми виробітку.

Заробітна плата неповнолітнім при скороченні тривалості робочого дня виплачується у тому ж розмірі, як і робітникам відповідних категорій за повний робочий день.

Щорічні відпустки тривалістю 31 календарний день працівникам, яким не виповнилося 18 років, надаються у літній період або за їх бажанням у будь-яку пору року.

Ст. 190. Забороняється також притягати неповнолітньої до підняття і переміщенню тяжкості, маса якої перевищує встановлені для них граничні норми.

Таблиця 3.1

 

Календарний вік,

Граничні норми ваги вантажу (кг)

років

Короткочасна робота

Тривала робота

 

юнаки

дівчата

юнаки

дівчата

14

5

2,5

-

-

15

12

6

8,4

4,2

16

14

7

11,2

5,6

17

16

8

12,6

6,3

Примітки***

Короткочасна робота - 1 - 2 підняття та переміщення   вантажу; тривала більше ніж 2 підняття та переміщення протягом 1 год робочого часу.

 

 Создан 22 апр 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником