ИСКРА СВЕТА

 

ПРАКТИЧНА РОБОТА №6 Дослідження частки енергозбереження за рахунок використання енергозберігаючої техніки (датчиків руху)
ПРАКТИЧНА РОБОТА №6

Тема програми. Підвищення енергоефективності на робочому місці (у навчальному закладі) (4 год.).

Тема роботи. Дослідження частки енергозбереження за рахунок використання енергозберігаючої техніки (датчиків руху) (2 год.).

Мета роботи: провести аналіз споживання електроенергії на освітлення приміщень, провести розрахункове дослідження частки енергозбереження на робочому місці (у навчальному закладі) та у житлово-комунальній сфері за рахунок використання енергоефективних пристроїв (датчиків руху).

Місце проведення: навчальний комп’ютерний комплекс.

Забезпечення: зразки датчиків руху, ПК, «Калькулятор енергозбереження», інструкції до виконання практичної роботи.

Методичні рекомендації щодо організації заняття.

Виконання завдання передбачає опрацювання «Теоретичного блоку» разом з викладачем, екскурсію навчальним закладом («Дослідницька частина»), самостійне виконання «Практичного блоку», «Творчого блоку» та «Контрольного блоку».

ХІД РОБОТИ

 1. Опрацювати «Теоретичний блок».
 2. Виконати «Дослідницьку частину»
 3. Виконати «Практичний блок».
 4. Написати висновок.
 5. Опрацювати «Контрольний блок».
 6. Виконати «Творчий блок».

ТЕОРЕТИЧНИЙ БЛОК

1. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ДАТЧИК РУХУ

У сучасному світі шукають різні способи економії електроенергії. І одним із таких способів є використання датчиків руху, як в житлових, так і у виробничих приміщеннях. Найчастіше датчики руху використовуються в тих приміщеннях, де люди знаходиться нетривалий час, наприклад в коморах, підсобках, коридорах, на сходах.

Використання датчиків дуже ефективно застосовується у всіх сферах людської діяльності. Різні датчики дають можливість економити кількість використаної електроенергії, тим самим зменшити суму на оплату за спожиту електроенергію.

Існує дуже багато видів датчиків: датчик світла, датчик руху, термодатчик.

Різновиди датчиків.

1. Кімнатний датчик руху і освітленості. Використовується для включення світла в приміщенні, якщо він зафіксував присутність людей, більш того, якщо рівень освітленості в цей момент в приміщенні не достатній. Застосувань маса, від великих коридорів офісних будівель, де світло включати бажано тільки ввечері і тільки коли є люди, до безумовно невеликого домашнього коридору або ванної де це просто зручно. Вироби призначені для монтажу та експлуатації в сухих теплих приміщеннях. Датчик руху встановлюється в монтажну коробку на гвинтах або на розпірних лапках.

2. Датчик зовнішньої освітленості. Застосовується для автоматичного включення світла в будинку. Саме він повідомляє, що на вулиці вже вечір, після чого автоматично закриваються штори в будинку, а кімнатні датчики вмикають світло в тих приміщеннях, де зафіксували людей.

3. Датчик протікання води. Застосування просте. Якщо виявив воду, локально перекриває її на певній ділянці. Застосовується не тільки в ванних, але і поблизу батарей.

4. Датчик для виміру якості повітря в приміщенні. Тут застосування різне, у ванних - для відкриття вентиляції, в кімнаті, у кабінеті – для провітрювання, на кухні, в основному, проти протікання газу, як наслідок перекриття його. І звичайно пар від газу він відрізняє, тому дії будуть різними.

5. Датчик відкриття вікна. Додатково став використовуватися для відключення нагріву батареї в даній кімнаті, якщо провітрюємо.

2. ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ДАТЧИКА РУХУ

Датчик руху може бути встановлений замість звичайного вимикача без підведення додаткової лінії нейтралі. При цьому забезпечується «плавне» включення/вимикання світла.

У датчику руху передбачено регулювання часу включення навантаження в межах 10 с - 5 хв. і регулювання мінімальної освітленості, при якій спрацьовує датчик у межах 5-1000 люкс. Для доступу до потенціометра для виставлення уставок слід зняти накладку.

У датчику руху можливі два режими роботи.

 1. Режим MAN - ручний режим, навантаження включається зовнішньої кнопкою.
 2. Режим AUTO - навантаження включається в залежності від рівня освітленості та виявлення руху.

Також можливий автоматичний режим роботи з ручним управлінням зовнішньої кнопкою, при якому датчик руху знаходиться в режимі AUTO.

У будь-якому датчику руху можна змінити налаштування, яких зазвичай три:

1. Часовий інтервал відключення. Ця функція необхідна для того, щоб задати час з моменту останнього виявлення рухів, яке може коливатися від 5 секунд до 10 хвилин.

2. Рівень освітленості. Ця функція необхідна для того, щоб контролювати роботу датчика в світлий і темний час доби. Датчик сам визначає рівень освітленості і спрацьовує, якщо рівень нижче порогового.

3. Рівень чутливості. Чим вище чутливість датчика, тим краще він реагує на рухи.

3. ПРИНЦИП РОБОТИ ДАТЧИКА РУХУ

На сьогоднішній день стають все більш актуальними питання використання у побуті енергозберігаючих технологій для своїх власних потреб. Для того щоб значно знизити витрати на електроенергію, останнім часом широко застосовують спеціальний прилад – інфрачервоний датчик руху.

 

Принцип роботи датчика руху досить простий: у це пристрій вбудований інфрачервоний датчик, який уловлює теплове випромінювання, що виходить від тіл, які знаходяться в даній кімнаті, в результаті чого активується певна система, наприклад освітлення. Тобто, при використанні датчика руху, в зоні контролю, при появі якого або об'єкта руху - автомобіля, людини і так далі, відбувається замикання силового ланцюга.

Безперервний контроль в зоні спостереження за інфрачервоним випромінюванням - основний принцип роботи датчика руху. У зоні спостереження теплове поле змінюється при появі рухомого об'єкту, маса якого достатня і має температуру теплового випромінювання на 5 градусів Цельсія вище, ніж температура навколишнього повітря.

За допомогою особливої лінзи, званої лінзою Френеля, подається сигнал на фотоелемент, що і викликає замикання електричного кола і призводить датчик руху в дію. У зоні контролю, датчик руху спрацьовує навіть, якщо переміщення об'єкта досить незначне, наприклад, сидяча людина злегка погойдується.

Відбувається це завдяки шаховому порядку чергування зон загального інфрачервоного поля. Ці зони називають пасивними і активними зонами.

4. РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИБОРУ ДАТЧИКА РУХУ

Використовувати датчики руху можна і всередині будови, і на відкритій території. У житлових приміщеннях датчики руху найчастіше використовують як елемент домашньої автоматизації для автоматичного управління освітленням. Зручність полягає в тому, що вже не потрібно натискати на вимикачі, щоб спалахнуло світло. Для будинку підходять датчики руху, розраховані на управління люмінесцентними лампами, лампами розжарювання та іншими джерелами світла, які мають кут огляду від 180°, а також дальність дії до 10 - 15 метрів.

Існують більш потужні датчики руху, які застосовуються для включення прожекторів. Такі датчики можна монтувати поза приміщенням, так як вони мають захисну ступінь IP44, а також розраховані на оптимальну потужність навантаження 500 Вт.

Перед тим, як приступити до вибору датчика руху слід визначити наступні параметри:

1. Область застосування - якщо на вулиці, то під відкритим навісом або в закритому приміщенні. Залежно від того, де Ви маєте намір застосовувати датчик руху, залежить вибір способу кріплення і ступінь захищеності. Існують датчики руху вологозахищені і пилозахищені в межах IP20 - IP55, можуть бути навісними на кронштейнах або вбудованими.

2. Потужність комутованого електрообладнання. Слід визначитися, з якою метою встановлюється датчик руху. Він буде встановлений для одного приладу (приклад: лампа денного світла) або для охолодження і вентиляції складського приміщення. На підставі цих параметрів монтаж, габаритні розміри датчика руху відповідно змінюються.

3. Конфігурація зони спрацьовування. Тут важливо врахувати - датчику теплового випромінювання, що здійснює контроль, підвладна лише видима зона. Потрібно пам'ятати, що скло перешкоджає проходженню теплового випромінювання, отже, контрольована зона зменшується. Так само радіус дії датчика руху знижується при наявності навіть легких конструкцій, тобто наявність, наприклад, карниза, підвісного світильника або бра можуть зменшити радіус дії приладу.

4. Точна настройка часу при включенні і виключенні приладу. Важливість цієї функції не можна недооцінювати. Вона необхідна при установці декількох датчиків руху на великих площах промислових будівель, де вони не можуть повністю охопити всю площу. У таких умовах людині необхідно розраховувати свої дії, щоб встигнути дійти до наступного приладу (прикладом може бути довгий коридор), або встигнути зробити роботу і повернутися в область дії приладу.

5. Кут сприйняття приладу. Інфрачервоні датчики руху мають кут огляду, межі якого від 180° до 360°. Датчики руху, що мають кут 180°, в основному призначаються для реагування на вхід і вихід. Їх монтаж проводиться на стіну. При монтажі, виконаному на стелі, датчик руху спрямований на фіксацію присутності і це є свідченням того, що кут огляду - повний.


 

ДОСЛІДНИЦЬКИЙ БЛОК

Постановка задачі

Організуйте екскурсію навчальним закладом. Занотуйте інформацію про «енергоефективні» місця (де використовується датчик руху). Подумайте, чому саме у цих місцях встановлено дані пристрої. Де на Вашу думку необхідно ще встановити датчики?

ПРАКТИЧНИЙ БЛОК

Постановка задачі

Використовуючи Калькулятор енергозбереження проведіть порівняльний аналіз споживання електроенергії окремими навчально-виробничими ділянками ВПУ №7 та багатоповерховим будинком.

Рекомендовані навчально-виробничі ділянки ВПУ №7:

 • санітарно-побутове приміщення корпусу№1;
 • територія ВПУ №7 (корпус1);
 • сходові клітини корпусу 1;
 • сходові клітини корпусу 2;
 • електромайстерня №1;
 • електромайстерня №2.

КОНТРОЛЬНИЙ БЛОК

Дайте відповіді на запитання.

 1. Перелічіть види датчиків.
 2. Опишіть режими роботи датчика руху.
 3. Опишіть принцип дії датчика руху.
 4. Дайте рекомендації щодо вибору датчика руху.
 5. Складіть таблицю.

Таблиця 1.

Типи датчиків

№ з/п

Тип датчика

Область застосування

Принцип дії

 1.  

 

 

 

 1.  

 

 

 

 1.  

 

 

 

 1.  

 

 

 

 1.  

 

 

 

Таблиця 2.

Основні налаштування датчиків руху

№ з/п

Основні налаштування

Коротка характеристика

 1.  

 

 

 1.  

 

 

 1.  

 

 

ТВОРЧИЙ БЛОК

Використовуючи знання та вміння з інформатики та інформаційних технологій, створіть рекламний проект (буклет, проспект, публікацію, рекламну листівку, рекламний ролик тощо) на тему «Енергоефективність у моєму навчальному закладі».

Електронний варіант надішліть викладачу на електронну пошту, по можливості надайте друкований варіант (для друкованих видань).

Калькулятор енергозбереження розміщено у вкладці Лекційний матеріал - Контроль знань. Необхідно викачати з сервера (http://energovpu7.ucoz.ua/load/kontrol_znan/materiali_do_praktichnoji_roboti_6/17-1-0-52).Создан 26 мар 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником