ИСКРА СВЕТА

 

ПРАКТИЧНА РОБОТА №1 Визначення необхідності будівлі в енергії
ПРАКТИЧНА РОБОТА №1

Тема програми. Енергія і енергоефективність у світі праці та професії (4 год.).

Тема роботи. Визначення необхідності будівлі в енергії (2 год.).

Мета роботи: навчитися визначити потребу будівлі в електричній енергії, розробляти заходи щодо енергозбереження у власній оселі.

Місце проведення: навчальний кабінет, власне помешкання.

Обладнання: лічильник електроенергії, калькулятор, лінійка.

ХІД РОБОТИ

1. Опрацюйте «Теоретичний блок», усно дайте відповіді на «Контрольний блок».

2. Виконайте «Розрахунковий блок».

3. Самостійно виконайте «Практичний блок» (д/з).

4. Самостійно виконайте «Творчий блок» (д/з).

5. Зробіть висновок.

ТЕОРЕТИЧНИЙ БЛОК

 

Розгляньте шкалу Вашого лічильника. З’ясуйте, як реагує лічильник на увімкнені побутові прилади?

Велика потужність означає, що значна кількість енергії використовується за малий проміжок часу.

Потужність вимірюється у ватах (Вт), тобто 1 ват потужності - це робота в 1 джоуль, виконана за 1 секунду. Чим менше час виконання роботи, тим більша потужність енергоджерела.

Витрати електроенергії реєструються за допомогою електролічильника. Чим швидше змінюються на ньому цифри, тим більше енергії за одиницю часу використовуєте, тобто тим більша загальна потужність увімкнених Вами електроприладів.

1. ЗАГАЛЬНИЙ ПІДХІД ДО ЕКОНОМІЇ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ТА КОШТІВ СПОЖИВАЧІВ

Таблиця 1.

Споживання електроенергії різними електроприладами (окрім опалювальних) на одну людину при середньостатистичному використанні за місяць

Електроприлад

Споживана потужність за місяць, кВт/годин

Електроприлад

Споживана потужність за місяць, кВт/годин

Бойлер або проточний нагрівач

90

Лампочка розжарювання, 75 Вт

13,5

Електроплита

65

Пилосос

7

Мікрохвильова піч

40

Ноутбук

6

Телевізор з кінескопом

35

Електрочайник

6

Посудомийна машина

32

Dvd-Програвач

3,5

Комп’ютер із рідкокристалічним монітором

19

Люмінесцентна лампочка, 18 Вт

3,5

Телевізор із рідкокристалічним монітором

16

Праска

1,5

Холодильник, клас А

15

Фен

1,2

Пральна машина-автомат

14

Електробритва

0,25

Щоб економія була раціональною й ефективною слід, насамперед, зосередитися на енергоємних приладах у будинку. Для цього необхідно проаналізувати таблицю 1, де представлено середнє споживання електроенергії деякими приладами. Звичайно, споживання буде відрізнятися залежно від індивідуальних потреб кожного мешканця, але в цілому можна отримати загальне уявлення, які прилади споживають особливо багато електроенергії.

Так, з таблиці можна зробити висновок, що, наприклад, заміна старого телевізора з кінескопом на новий із пласким екраном не тільки підвищить зручність перегляду, але й заощадить близько 19 кВт/годин на місяць, а при роботі телевізора більше 4 годин на день – ще більше.

2. РЕКОМЕНДАЦІЇ З ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ У ВЛАСНІЙ ОСЕЛІ

2.1. Оптимальне використання електроплити

 

Електрична плита на повному режимі нагрівання має потужність від 1500 до 2500 Вт на одну конфорку. Тому навіть невелике збільшення ефективності використання призведе до значної економії. Для ефективного нагрівання використовуйте посуд із пласким дном і кришкою, а також посуд, розміри якого відповідають розмірам нагрівальної поверхні. Усе це дозволяє уникнути даремних витрат тепла.

Конфорка електроплити розігрівається із затримкою. Особливо це властиво для електроплит з керамічною нагрівальною поверхнею. Це значить, що якщо забрати посуд відразу після вимикання електроплити, то запасене тепло в нагрівальних елементах буде дарма гріти повітря. Для запобігання цього використовуйте нагріту, але вимкнену поверхню для приготування їжі. Тобто виключайте електроплиту на кілька хвилин раніше, ніж зазвичай. Це дозволить заощадити в середньому 3 - 4 кВт/годин на місяць.

2.2. Використання електрочайника

 

Якщо певний обсяг води нагрівати електрочайником і на електроплиті однакової потужності, то навіть повністю розігріта електроплита нагріє воду до кипіння приблизно на 20% повільніше. Усе тому, що в електрочайнику корисний ККД вище. Тому використання електрочайника для доведення води до кипіння заощадить близько 1,5–2 кВт/годин. До того ж це ще й прискорить підігрів води.

Мікрохвильова піч зручна для розігріву, але корисний ККД у неї ще менший, ніж у електричної плити. Тому якщо Ви вирішили щось зварити в мікрохвильовій печі, кип’яток для цього найкраще приготувати за допомогою електрочайника. При щоденному варінні в мікрохвильовій печі це заощадить 3-4 кВт/годин.

При використанні електрочайника потрібно намагатися заливати в нього обсяг води рівно такий, який вам необхідний. Той кип’яток, який ви не використали, просто охолоне, а значить енергія, витрачена на його приготування, пропаде впусту. По цій же причині, маленькі за обсягом електрочайники вигідніше великих електрочайників при кип’ятінні невеликої кількості води. Це дозволяє заощадити близько 2 кВт/годин за місяць для однієї людини.

2.3. Оптимальне розміщення холодильника

 

Холодильник, як апарат для генерації холоду, дуже не любить тепло. Тому вкрай не бажано розміщувати холодильник, а особливо його задню частину з радіатором, поблизу опалювальних нагрівальних приладів, під прямими сонячними променями або біля південної стіни. Усе це призводить до поганого охолодження холодоагенту в конденсаторі й збільшення часу роботи холодильника. Розміщення сучасного холодильника на відстані від джерел тепла заощадить 4-5 кВт/годин, а при використанні старих холодильників — ще більше. Також велика кількість намерзлого льоду в морозилці холодильника збільшує витрати електроенергії для його роботи.

Для старих холодильників актуальна проблема намерзання льоду на дверях морозильника, що призводить до збільшення часу роботи холодильника. Точно так само впливає погана герметичність дверей морозильника. Враховуючи низьку ефективність старих холодильників, часте й своєчасне видалення льоду, а також своєчасна заміна ущільнювача дверцят морозильників, дозволить заощадити до 6–7 кВт/годин.

2.4. Відключення побутової техніки від мережі

 

Складна побутова техніка, така як: телевізор, аудіотехніка, зарядний пристрій для мобільного телефону, ноутбук тощо – при вимиканні не від’єднуються від мережі повністю й у режимі очікування завжди споживають певну кількість електроенергії.

Здавалося б, що споживання енергії зовсім невелике, близько 1-9 Вт, але враховуючи великий час простою, а також те, що приладів багато, у сумі це може вилитися в копієчку.

Так, якщо взяти всю побутову техніку, що представлено у таблиці 2, то за місяць роботи в режимі очікування вона «з’їсть» 19,4 кВт/год.

У середньому, повне відключення 4–5 побутових приладів від мережі дозволить заощадити 5–6 кВт/годин на місяць.

Таблиця 2

Споживання електроенергії побутовою технікою в режимі очікування

Побутовий прилад

Споживання Вт/год., до…

Музичний центр

9

Телевізор

5

Dvd-програвач

4

Мікрохвильова піч

3

Комп’ютер з монітором

2

Cd-магнітола

2

Зарядний пристрій для мобільного телефону

1

Радіоприймач

1

 

2.5. Економічний режим прання

 

Пральна машина перед пранням підігріває воду, і як ми вже знаємо, нагрів води – це дуже енерговитратна операція. У зв’язку із чим, можна значно скоротити споживання електроенергії пральною машиною, якщо вибирати режим з мінімально необхідною температурою води. Так, можна відсортувати речі по ступеню забруднення, далі для речей з невеликим забрудненням задати режим прання 40 градусів, а для іншого 60 градусів, замість 90. Це дозволить знизити споживання електроенергії з середнього показника 14 кВт/годин до 9 кВт/годин на місяць.

2.6. Своєчасна заміна фільтрів пилососа

 

Згідно з таблицею 1 пилосос споживає за місяць при прибиранні раз на тиждень 7 кВт/год. Це відносно невеликий показник, але йдеться тільки про пилососи з незабитим фільтром. Якщо ж фільтр після граничного заповнення не чистити або не замінити (для одноразових), то це сильно послаблює всмоктування, а значить, збільшує необхідний час для збирання. Своєчасне очищення фільтрів дозволить не тільки зробити прибирання пилососом швидким і якісним, але й заощадить близько 2 кВт/годин на місяць.

2.7. Використання енергозберігаючих ламп

 

Багатьох споживачів відлякує висока ціна на енергозберігаючі лампи, яка буває до 20-40 гривень. Споживачі вважають, що вони себе не окуплять. Але такий підхід був правильним лише поки ціна на електроенергію була досить низькою.

Давайте розрахуємо термін окупності енергозберігаючої лампи потужністю 15 Вт замість звичайної лампочки розжарювання 75 Вт при ціні за кВт/годину на рівні 31 коп. Будемо вважати, що лампа освітлення використовується в середньому за рік рівно 2000 годин.

Спожита електроенергія звичайною лампою:

2000*0,075=150 Вт/год.

Спожита електроенергія енергозберігаючою лампою:

2000*0,015=30 Вт/год.

Різниця в споживанні:

150-30=120 Вт/год./рік.

Вартість зекономленої електроенергії при тарифі 31 коп. за кВт/год.:

120*0.31=37.2 грн./рік.

Таким чином, при ціні лампочки 20-40 гривень вона окупить себе всього за один рік використання, і буде заощаджувати на місяць близько 10 кВт/годин.

У таблиці 3 наведено усереднені дані щодо економії електроенергії при споживанні на одну особу за місяць при різних способах.

Таблиця 3

Економія електроенергії при різних способах, при споживанні на одну особу за місяць

Спосіб економії 

Очікувана економія електроенергії, 

Квт/год. на місяць 

Встановлення багатотарифних лічильників

36–37

Використання сонячного нагрівача для води

30

Використання енергозберігаючих ламп

10

Розморожування холодильника

6–7

Відключення побутової техніки від мережі

5–6

Економічний режим для прання

5

Оптимальне розміщення холодильника

4–5

Оптимальне використання електроплити

3–4

Використання електрочайника замість мікрохвильової печі для кип’ятіння води

3–4

Своєчасна заміна фільтрів пилососа

2

Кип’ятіння лише необхідної кількості води в електрочайнику

2

Використання електрочайника замість електроплити кип’ятіння води

1,5–2

Усього

107,5-114

2.8. Встановлення лічильників багатотарифного обліку електроенергії

 

Багатотарифний лічильник рахує електроенергію не просто по кількості спожитих кВт/год., а з поправкою на встановлені коефіцієнти (таблиця 4) залежно від часу доби споживання. Використання багатотарифного обліку - це той рідкісний випадок, коли збігаються інтереси споживачів, які можуть заощаджувати кошти й генеруючих компаній, яким багатотарифне споживання дозволяє знизити навантаження на електромережі, а також зменшити резервні потужності.

Таблиця 4

Тарифні коефіцієнти при використанні багатотарифних лічильників

Зона

Час доби

Тарифний коефіцієнт

Двозонний облік електроенергії

День

з 7.00 до 23.00

1

Ніч

з 23.00 до 7.00

0,7

Тризонний облік електроенергії

Пік

з 8.00 до 11.00 і з 20.00 до 22.00

1,5

Напівпік

з 7.00 до 8.00 і з 11.00 до 20.00

1

Ніч

з 23.00 до 7.00

0,4

Очевидно, що тризонний тариф вигідний для будинків з електричним опаленням і використанням теплоакумуляторів, де споживання електроенергії на опалення набагато перевищує все побутове споживання.

Двозонний тариф вигідний усім споживачам, які можуть при його використанні включати енергоємні прилади, наприклад, бойлер, посудомийну й пральну машини під час дії дешевого «нічного тарифу». При цьому економія при використанні цих побутових приладів тільки вночі складе 36-37 кВт/год. на одну особу.

ВІДМІННІСТЬ БАГАТОТАРИФНИХ ПРИЛАДІВ ОБЛІКУ ВІД «ЗВИЧАЙНИХ ЕЛЕКТРОЛІЧИЛЬНИКІВ»

Відмінність багатотарифних приладів обліку або приладів диференційованого (почасового) обліку електричної енергії від однотарифних приладів обліку «звичайних електролічильників» полягає у наступному:

 • при обліку електричної енергії по однотарифному приладу обліку «звичайному електролічильнику»: розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються на підставі показань приладу обліку за повним тарифом незалежно від періоду доби;
 • при обліку електричної енергії по багатотарифному приладу обліку: розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються на підставі показань, які фіксуються приладом обліку за певні періоди доби, з урахуванням тарифних коефіцієнтів що встановлено для відповідного періоду.

ПЕРЕВАГИ БАГАТОТАРИФНИХ ПРИЛАДІВ ОБЛІКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ПЕРЕД ІНШИМИ

Встановлення багатотарифних приладів обліку та перехід на розрахунки за спожиту електроенергію за тарифами, які диференційовані за періодами часу, дозволяє споживачам заощаджувати на оплаті спожитої електроенергії за рахунок найбільшого споживання електричної енергії у період доби, в який діє найменшій тарифний коефіцієнт.

Наприклад, вночі при мінімальному навантаженні енергосистеми встановлюються знижені коефіцієнти для оплати за спожиту електроенергію, завдяки чому вартість спожитої в нічний період електроенергії значно зменшується.

Відповідно до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 10.03.1999 р. №309 (зі змінами та доповненнями) розрахунки населення за спожиту електроенергію за тарифами, що диференційовані за періодами часу, здійснюються за такими тарифними коефіцієнтами:

при розрахунках за електроенергію за двозонними тарифами:

 • 0,7 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години);
 • повний тариф в інші години доби.

при розрахунках за електроенергію за тризонними тарифами:

 • 1,5 тарифу в години максимального навантаження енергосистеми - піковий період (з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 22-ї години);
 • повний тариф у напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години);
 • 0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години).

ДОЦІЛЬНІСТЬ ВСТАНОВЛЕННЯ БАГАТОТАРИФНОГО ПРИЛАДУ ОБЛІКУ

У випадках використання для побутових потреб електроприладів з великою потужністю (в першу чергу електроопалювальних та водонагрівальних установок) а також якщо споживач бажає законно заощаджувати на вартості спожитої електричної енергії.

Окрім того, перебудовуючи графік споживання електроенергії при використанні інших електроприладів (наприклад, використовуючи пральну машину, електросушилку, посудомийну машину, мініхлібопіч, праску, кондиціонер інше до 07-00), споживач має можливість максимально заощаджувати на вартості електроенергії у порівнянні з розрахунками за електричну енергію по однотарифниму приладу обліку.

ЗАМІНА ПРИЛАДУ ОБЛІКУ ДЛЯ ПЕРЕХОДУ НА ІНШИЙ ВИД ТАРИФУ

У разі вибору споживачем тарифу диференційованого за періодами часу доби, встановлення відповідного приладу обліку здійснює енергопостачальник. При цьому споживач оплачує вартість та програмування (параметризацію) нового приладу обліку. Планова заміна, обслуговування, ремонт приладів обліку виконуються за рахунок енергопостачальника. У випадку, якщо заміна приладу обліку проводиться за ініціативою споживача, або прилад обліку пошкоджено, втрачено, неправильно працює з вини споживача, вартість перевірки, ремонту та встановлення приладу обліку відшкодовує споживач.

ТИПИ БАГАТОТАРИФНИХ ПРИЛАДІВ ОБЛІКУ, ЯКІ ВСТАНОВЛЮЮТЬСЯ У СПОЖИВАЧІВ

У споживачів встановлюються прилади обліку електричної енергії, які внесено до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, допущені до застосування на території України.

Додатковою умовою застосування того чи іншого приладу обліку є попереднє (до придбання) узгодження споживачем з Обленерго типу приладу обліку на відповідність вимогам нормативних документів та обраному споживачем виду тарифу.

При узгодженні враховуються:

 • вимоги щодо впровадження автоматизації обліку;
 • захищеність приладів обліку від несанкціонованого втручання та зовнішнього впливу різними способами і методами з метою безоблікового споживання та розкрадання електроенергії;
 • технічна і економічна доцільність;
 • уніфікація типів засобів обліку.

 

*Примітка

Вартість електроенергії з 01.06.2014 р. (ПОСТАНОВА від 23.05.2014 за № 749, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.05.2014 за № 566/25343 «Про внесення змін до тарифів на електроенергію, що відпускається населенню»):

 • для міського населення за обсяг, спожитий до 150 кВт/год. (включно) електроенергії на місяць – 30,84 коп. за 1 кВт/год., 150 кВт/год. – 800 кВт/год. (включно) - 41,94 коп. за 1 кВт/год.;
 • для населення, яке проживає в житлових будинках, обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами (у тому числі в сільській місцевості): за обсяг, спожитий до 250 кВт/год. (включно) електроенергії на місяць – 23,7 коп. за 1 кВт/год.; 250 кВт/год. – 800 кВт/год. (включно)– 32,22 коп. за 1 кВт/год.;
 • для населення, яке проживає в сільській місцевості за обсяг, спожитий до 150 кВт/год. (включно) електроенергії на місяць – 28,5 коп. за 1 кВт/год., 150 кВт/год. – 800 кВт/год. (включно)– 38,78 коп. за 1 кВт/год.

 Создан 26 мар 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником