ИСКРА СВЕТА

Стимулювання енергозбереження
Для швидкого впровадження енергозберігаючих заходів необхідно розробити низку стимулів і знайти джерела фінансування.

Загальні методи стимулювання, в принципі, відомі давно, вони перевірені практикою і взагалі відповідають суті популярного словосполучення “методи батога і пряника”. Метод кийка, правда, в останній час піддався деякому удосконаленню, суть якого добре вкладається в армійську формулу “не можеш – навчимо, не хочеш – примусимо” і, хоча це суті справи не змінює, все ж дає підставу представити систему стимулів у вигляді трьох ланок: примушування – заохочення – сприяння. Жодна з цих ланок системи не буде працювати сама по собі, і тільки в комплексі можлива ефективна робота всієї системи.

Примусові міри стимулювання повинні починатися із введення жорстких нормативів, наприклад, теплоспоживання будинками, підкріплених позиціями нормативних вимог по всій номенклатурі норм і правил, які стосуються нового будівництва будинків, їх реконструкція і експлуатація. Цей процес повинен бути безперервним.

Політика щодо сертифікації виробів промисловості і сільського господарства повинна бути зорієнтована на зменшення енергоємності продукції, яка використовується при будівництві і реконструкції будинків, ферм, комплексів, на поступове витіснення обладнання, що потребує багато енергії, кращими зразками, які характеризуються високою ефективністю. Найкращі норми і строга сертифікація не зможуть достатньою мірою сприяти реальному енергозбереженню, якщо не буде створена система контролю за дотриманням нормативів і якості продукції з повноваженнями накладати строгі економічні санкції на порушників. Із заходів заохочувального характеру найважливішою за значенням і місткою за виконанням мірою є здійснення оплати за енергію відповідно до фактичного її споживання. Тут доведеться виконати великий обсяг робіт із впровадження системи обліку витрат електроенергії і теплоти зверху донизу і платежів за енергії, що відповідають цим витратам. В умовах повсюдного застосування розгалужених систем централізованого теплопостачання виконати цю роботу складно, але не виконати її не можна.

Введення податкових пільг для тих, хто економить енергію – це нормальна практика багатьох країн Заходу. Саме на основі податкових пільг розвиваються технології виробництва засобів використання поновлювальних джерел енергії у США і в інших країнах.

Не всі енергозберігаючі заходи мають низький термін окупності. Деякі з них для повернення коштів потребують 10-15 років. Фінансування цих заходів з використанням пільгових кредитів у багатьох випадках сприяли б залученню банківських коштів.

Заходи сприяння – це допоміжні заходи, які необхідні тоді, коли вже почали працювати заходи примушення і заохочення. Можна, звичайно, займатися просвітницькою діяльністю і вмовляти громадян економити енергію, сподіваючись на їхню свідомість, але навряд чи варто розраховувати на успіх такого роду кампанії, якщо їй не буде передувати робота зі створення нормативної бази, системи контролю і санкцій, системи обліку і платежів за ними – усього того, що називається господарських механізмом енергозбереження.Обновлен 01 мая 2017. Создан 26 мар 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником